PROJEKT „ZUPEŁNIE INNA LEKCJA PRZYRODY”

7 października 2021 r. klasa 7a realizowała projekt pt.: Zupełnie inna lekcja przyrody.

To projekt dotyczący edukacji przyrodniczej, realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM w Grodnie- w samym sercu Wolińskiego Parku Narodowego.

Podczas zajęć, łączących badania terenowe z doświadczeniami i obserwacjami, uczniowie wcielają się w odkrywców i badaczy, by poznawać otaczającą ich przyrodę. Celem zajęć jest kształtowanie wśród młodzieży świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. Uczniowie 7a realizowali temat- bioróżnorodność wybrzeża Bałtyku. Zajęcia były przygotowane i prowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk przyrodniczych. Do dyspozycji uczestników projektu było profesjonalne wyposażenie badawcze, zgodne z wytycznymi opracowanymi przez Centrum Nauki Kopernik- lornetki, lupy, przewodniki, klucze do oznaczania różnych organizmów i karty pracy terenowej.

Uczniowie wyposażeni w niezbędny sprzęt wyruszyli najpierw pasem nadmorskiego lasu w poszukiwaniu kręgowców, bezkręgowców, krzewów i drzew. Wypełnione karty pracy i znaleziska świadczyły o wnikliwej obserwacji terenu. Przy okazji uczniowie połączyli pożyteczne z przyjemnym bo spacer po lesie w tak pięknych okolicznościach przyrody i przy tak fajnej pogodzie był frajdą. Następnie trzeba było wykonać to samo zadanie na dwukilometrowym odcinku plaży z Wisełki do Grodna- szukając wymienionych wcześniej organizmów albo rozpoznając je po tropach na piasku.  Po powrocie do Centrum Edukacji Ekologicznej w Grodnie uczniowie wykonali postery prezentujące wyniki ich pracy terenowej oraz zaprezentowali je na forum klasy. Zajęcia zakończyły się wręczeniem certyfikatów i drobnych nagród rzeczowych dla dwóch najlepiej pracujących grup.

Dorota Klekocka

Małgorzata Rzeszutek