PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE "ZDĄŻYĆ PRZED DZWONKIEM"

W maju 2014 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa z premierowym przedstawieniem profilaktycznym Zdążyć przed dzwonkiem.

Uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl o problemach ucznia szkoły podstawowej (cyberuzależnieniu, używkach, przemocy fizycznej i psychicznej).

Życie głównego bohatera - Michała Poniewieralskiego - było z pozoru ustabilizowane: w szkole był przeciętnym uczniem, wyróżniającym się jedynie niechętnym stosunkiem do rzeczywistości (składającej się z wymagających nauczycieli i kolegów, którzy czerpali satysfakcję z uczenia się).

W domu, przed ekranem komputera, Michał stawał się Michaelem Robocompem - nieustraszonym strategiem gier, posiadającym niezliczone tłumy wirtualnych przyjaciół, którzy odnosili się do niego z szacunkiem i podziwem.

Jednak pewnego dnia spokojne życie Michała zostało zakłócone. Chłopiec musiał napisać test z historii. Poza tym pragnął zwrócić swoją osobą uwagę Asi, jednej z najlepszych uczennic. Postanowił więc dążyć do realizacji słusznych celów, zaakceptował stawiane mu wymagania oraz odbudował poczucie swojej tożsamości i miejsce w grupie życzliwych nauczycieli i kolegów.

Miniatura dramatyczna Zdążyć przed dzwonkiem to pochwała wytrwałości i systematyczności w realizacji celów. Promuje także poszanowanie autorytetu nauczyciela i wyjątkowość szkoły - instytucji kształcenia i opieki. Cieszę się, że nasi uczniowie docenili i zrozumieli edukacyjne walory przedstawienia.

Katarzyna Grzegrzółka