PRZECHODNI PUCHAR TRAFIA DO VIA

Tradycyjnie na przełomie kwietnia i maja, z okazji przypadającego na 23 kwietnia Światowego Dnia Książki zorganizowany został Międzyklasowy Turniej Czytelniczy.

Co roku przedstawiciele klas IV-VI prezentują utwory różnych pisarzy i poetów. W poprzednich latach byli to m.in. Agnieszka Frączak, Małgorzata Strzałkowska czy Julian Tuwim. Tym razem uczestnicy Turnieju zmierzyli się z twórczością Kornela Makuszyńskiego, a dokładnie z jego jedną, znaną od pokoleń, książką, O dwóch takich co ukradli Księżyc. Naszym zamierzeniem było przybliżenie twórczości tego znanego i niestety nieco zapomnianego pisarza.

Uczniowie wcielili się w rolę bliźniaków Jacka i Placka oraz towarzyszących w ich przygodach bohaterów, m.in. osła filozofa, bobra, szalonych oberżystów. Oczywiście ważną rolę miał także narrator, który w ciekawy dla publiczności sposób musiał opowiedzieć o perypetiach tych dwóch urwisów.

Po prezentacji fragmentów utworu, Jury zadecydowało, że Przechodni Puchar (ze słodką niespodzianką) trafi do klasy VI a. Publiczność, która również miała prawo głosu zadecydowała nieco inaczej i przyznało I miejsce klasie VI b. Reakcja widzów oglądających te czytelnicze zmagania pokazała, że przygody chłopców z Zapiecka podobały się im.

Mamy nadzieję, że sięgną oni nie tylko po ten konkretny tytuł, ale i po inne równie ciekawe książki Kornela Makuszyńskiego.

Anetta Petin