WYCIECZKA DO MUZEUM WODY W KOSZALINIE

Światowy Dzień Wody czyli World Water Day to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzone corocznie 22 marca. W tym roku głównym celem jest zwiększanie świadomości ludzi o wzajemnym powiązaniu między wodą a energią. Hasło przewodnie tego święta w 2014r. to Woda & energia.

W Naszej szkole w tym roku obchody tego święta trwały tak naprawdę dwa dni. Pierwszego dnia (piątek 21 marca) zorganizowane zostały przez Samorząd Szkolny i opiekuna LOP-u Panią Anetę Pettin zabawy i konkursy. Drugiego dnia (24 marca) uczniowie klas V - VI pod opieką Pani Roksany Kaczmarek-Cichosz odwiedzili Koszalińskie Muzeum Wody.

Znajduje się ono na chronionym terenie koszalińskiego ujęcia wody, w ponad stuletnim budynku dawnej filtrowni, gdzie wystawione są pamiątki dokumentujące historię i rozwój wodociągów w mieście. Wśród ciekawych eksponatów jest np. fragment drewnianej rury wodociągowej z 1726r., która stanowiła element XVIII wiecznego systemu wodociągowego starego miasta Koszalina. Uczniowie mogli również zobaczyć jak wyglądała winda kanałowa czyli urządzenie do ręcznego czyszczenia kanałów czy wózek ręczny do przewożenia osprzętu i narzędzi brygady monterów sieci kanalizacyjnej. Dowiedzieli się również, czym zajmują się koszalińskie wodociągi a czym oczyszczalnia ścieków w Jamnie.

Z ciekawostek historycznych jakie przekazała Pani Monika Nieckarz - przewodniczka muzeum - była na pewno informacja iż obecny budynek Starostwa Powiatowego został zbudowany w kształcie litery A i miał zostać dobudowany budynek w kształcie litery H na cześć honorowego obywatela Koszalina jakim był Adolf Hitler.

Mamy nadzieję, iż dzięki tej wycieczce uczniowie poszerzyli swoje wiadomości nie tylko z przyrody czy ekologii, ale również historii Naszego miasta Koszalina.

Opiekunowie LOP-u

Opracowanie: