POZNAJEMY ŻYCIE BEZKRĘGOWCÓW

Uczniowie klas VI mogli sami na ostatnich lekcjach przyrody przekonać się jaka jest różnica w budowie miedzy pierścienicami, owadami czy pajęczakami i jak to się dzieje że ślimaki się poruszają.

Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych, zaopatrzeni w lupy z pojemniczkami wybraliśmy się na wycieczkę przyrodniczą. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z życiem bezkręgowców.

Uczniowie podzieleni na zespoły mieli znaleźć okazy i zaobserwować różnicę w ich budowie. Dużym sukcesem Naszej wycieczki było złapanie wszystkich poszukiwanych okazów, co dostarczyło mnóstwo radości i satysfakcji. Wykonaliśmy na lekcji również doświadczenie jaki wpływ ma podłoże na poruszanie się ślimaków i jak reagują one na pokarm.

Dokonaliśmy obserwacji na następujących okazach: Złotook pospolity, Mrówka rudnica, pająk Krzyżak ogrodowy, Biedronka siedmiokropka, Mucha domowa, ślimakach - Wstężyka ogrodowego i ślimaka nagiego.

Oczywiście po dokonaniu obserwacji wszystkie organizmy zostały wypuszczoneSmile .

J.A. Komeński: ...trzeba ludzi uczyć, w granicach możliwie najszerszych, nie z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, z dębów...

Opracowanie:
Roksana Kaczmarek-Cichosz