FAMILIADA JĘZYKOWA

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Postanowiłyśmy uczcić go w Naszej Szkole.

Zorganizowałyśmy Pomarańczowy Zakątek, w którym podczas przerw uczniowie mogli skosztować pomarańcze. Warunek był jeden - należało poprawnie poprosić o tę pomarańczę a nie tego pomarańcza.

Następnie przeprowadziłyśmy konkurs literacko-plastyczny na logo Dnia Języka Ojczystego. Pomysły uczniów były oryginalne i bardzo ciekawe. Dzieci udowodniły, że rozumieją ideę tego święta.

Na korytarzu szkolnym pojawiły się również tablice z humorystycznymi Językowymi Łamańcami, które podczas przerw chętnie głośno czytali nie tylko uczniowie, ale także pracownicy szkoły.

Podsumowaniem obchodów Dnia Języka Ojczystego była Familiada Językowa, w której udział wzięli przedstawiciele klas IV-VI oraz chętni rodzice: p. Grażyna Benke, p. Małgorzata Darosz, p. Agnieszka Hryniewicz, p. Justyna Janczak. Formuła konkursu oparta była na znanym teleturnieju, z tą różnicą, że pytania dotyczyły wyłącznie języka polskiego (poprawnej polszczyzny).

Miła atmosfera oraz dużo humoru sprawiły, że uczestnicy konkursu i publiczność świetnie się bawili. Nagrody otrzymali wszyscy: dzieci - gry dydaktyczne, a dorośli - pomarańczę (nie: pomarańcza Smile).

Mamy nadzieję, że taki sposób obchodów Dnia Języka Ojczystego podobał się uczniom. Na pewno była to nie tylko dobra zabawa, ale również nietypowa lekcja języka polskiego. Obchodom przyświecały bowiem słowa Mikołaja Reja: Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

Katarzyna Grzegrzółka, Anetta Petin