WARSZTATY PROFILAKTYCZNE "NIE WSZYSTKO ZŁOTO"

19 grudnia 2013 r. terapeuci z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie przeprowadzili w klasach IV i V zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień.

Celem warsztatów było przede wszystkim dostarczenie uczniom wiedzy i obalenie mitów na temat alkoholu, wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni eksperymentują z alkoholem, nauczenie przeciwstawiania się naciskowi i manipulacji ze strony grupy rówieśniczej.

Uczniowie poznali negatywne skutki zażywania alkoholu, ćwiczyli asertywną odmowę, dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy oraz poznali alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu.

Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Biesiekierzu za pomoc w organizacji warsztatów.

Poniżej przedstawiamy zestawienie obrazujące fizjologiczną reakcję na alkohol, tj. rozwój zatrucia w zależności od stężenia alkoholu we krwi.

Stężenie w promilach
Objawy
od 0,3 do 0,5
Nieznaczne zaburzenia równowagi, euforia i obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zaburzenia widzenia:
- 0,3 - oko dostrzega gorzej rodzaj i kształt przedmiotów ukazujących się w głębi pola widzenia, następuje obniżenie zdolności dostrzegania ruchomych źródeł światła;
- 0,4 - czas adaptacji oka do ciemności wydłuża się o ok. 2/3;
- 0,5 - czas reakcji na nowe bodźce wzrokowe ulega opóźnieniu, zdolność dostrzegania ruchomych świateł obniża się o 1/3, pojawia się również opóźnienie i osłabienie dostrzegania przedmiotów na obwodzie pola widzenia.
od 0,5 do 0,7
Zaburzenia sprawności ruchowej, nadmierna pobudliwość, obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości, które często prowadzą do fałszywej oceny sytuacji.
od 0,7 do 2,0
Zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej, opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, obniżona tolerancja, zachowania agresywne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca.
od 2,0 do 3,0
Zaburzenia mowy, wyraźne spowolnienie i zaburzenia równowagi, wzmożona senność, znacznie obniżona zdolność do kontroli własnych zachowań.
od 3,0 do 4,0
Spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, osłabienie lub zanik odruchów fizjologicznych oraz głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki.
ponad 4,0
STAN ZAGROŻENIA ŻYCIA! Głęboka śpiączka, zaburzenia czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo-ruchowego, możliwość porażenia tych ośrodków przez alkohol.

Katarzyna Grzegrzółka