11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada był jednym z wielu dni ważnych dla kształtowania się niezależnego państwa polskiego. Wtedy zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie przekazano dowództwo nad polskim wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Dlatego właśnie ten dzień stał się symbolem odzyskanej niepodległości.

Niestety, wielu Polakom nie jest znana historia Narodowego Święta Niepodległości... Naszym celem było więc przedstawienie jej w sposób trafiający do młodego odbiorcy, inny niż patetyczne formy apelowe.

Zwróciłyśmy szczególną uwagę na elementy współczesne, przeplatające się z przeszłością. Na scenie pojawili się reporterzy przeprowadzający sondę uliczną, dotyczącą faktów związanych ze Świętem Niepodległości. Rozmawiali na ten temat z elegancką kobietą, kibicem Wybrzeża Biesiekierz, bardzo wesołym mężczyzną oraz wzorowymi uczennicami Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu.

Istotnym elementem przedstawienia była publiczność, która wspólnie z aktorami wykonała pieśni patriotyczne.

Cieszy nas fakt, że przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte - także przez rodziców, którym nasi uczniowie zaprezentowali się podczas zebrania 20 listopada.

Katarzyna Grzegrzółka, Anetta Petin