Spotkanie z Józefem Pitoniem

8 maja nasza szkoła gościła niezwykłego gościa- prawdziwego górala z Tatr- Józefa Pitonia. Pan Józef to człowiek z wieloma pasjami, jest przewodnikiem, ratownikiem górskim, gawędziarzem, pisarzem, aktorem, reżyserem, znawcą gwary góralskiej , kierownikiem Zespołu Góralskiego, a także propagatorem kultury góralskiej.

Spotkanie wzbudziło u uczniów i nauczycieli wielkie zainteresowanie. Pan Józef bardzo ciekawie i barwnie opowiadał o życiu codziennym górali, ich zajęciach i zwyczajach. Poza tym przedstawił prawdziwe stroje góralskie dla mężczyzn i kobiet. Obejrzeliśmy również film, będący dokumentacją wyprawy Pana Józefa i jego przyjaciół na szczyt Mnich. Na zakończenie spotkania uczniowie przeszli błyskawiczny kurs tańców góralskich, zwłaszcza zbójnickiego.

Serdecznie dziękujemy Pani Janinie Łępie oraz Bibliotece Publicznej w Biesiekierzu za zorganizowanie spotkania z tak ciekawym człowiekiem.

Agnieszka Ławrynowicz