PROFILAKTYKA ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA - ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE

Od lat na pierwszy plan wysuwa się problem dotyczący zwiększonej dostępności oraz spożycia środków psychoaktywnych. Niestety, mimo wielu nowych rozporządzeń prawnych, sprzedaż tego typu środków trwa, a ich dostępność zmniejszyła się tylko w niewielkim stopniu.

Dlatego też 25 kwietnia uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach, mających na celu uświadomienie im zagrożeń i konsekwencji spożywania środków psychoaktywnych.

Szóstoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, dzięki której poznali definicję ?uzależnienia?, typy uzależnień od środków psychoaktywnych, powody sięgania po używki, podział substancji wspomagających, fazy używania środków psychoaktywnych, sposoby interwencji koleżeńskiej, mechanizm zaprzeczeń, porady jak przygotować się do odmowy.

Uczniowie zgodnie stwierdzili, że UZALEŻNIENIE JEST NIEWOLĄ. Następnie wzięli udział w scence, w której jedna osoba nakłaniała do spróbowania np. dopalaczy, druga zaś starała się odmówić. Zajęcia wzbogacone zostały o test psychologiczny, służący określeniu skali problemu w klasie VI. Uczniowie otrzymali także broszury: Narkotyki? To mnie nie kręci! Dopalacze? Większość nie bierze!, Marihuana? To mnie nie kręci!

Katarzyna Grzegrzółka