SZKOLNA AKCJA - STOP CYBERPRZEMOCY!

Zapobieganie cyberprzemocy wymaga uświadomienia młodym internautom istoty problemu, jak również i konsekwencji, które dotykają ofiarę i sprawcę.

Dlatego w dniach 13-17.12.21r. w naszej szkole odbędzie się, jak co roku akcja pt. "STOP CYBERPRZEMOCY", której celem jest dostarczenie i utrwalenie wiedzy, a także kształtowanie postaw, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i mediów elektronicznych oraz chronią dzieci przed e-uzależnieniami.

Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności obserwujemy wśród dzieci i młodzieży rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. Cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Dzieci często podejmują działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność krzywdy doznanej przez ofiary cyberprzemocy, ich poczucie zagrożenia, przekracza możliwości poradzenia sobie z tą sytuacją, nawet jeśli pozornie jest ona błaha. A to może prowadzić już do prawdziwej tragedii.

W ramach zaplanowanej akcji na lekcjach informatyki i zajęciach z wychowawcą odbędą się pokazy, pogadanki i dyskusje, podczas których uczniowie dowiedzą się:
•    jakie formy może przyjmować cyberprzemoc,
•    jakie emocje może rodzić cyberprzemoc u jej ofiar, jakie może nieść dla nich konsekwencje,
•    jakie są możliwe konsekwencje przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań,
•    jak powinna się zachować ofiara cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy,
•    jak powinni zachowywać się świadkowie cyberprzemocy,
•    jak zachowywać się, by zmniejszyć ryzyko bycia ofiarą cyberprzemocy.

Zwracamy się z apelem do rodziców i uczniów:
Pamiętaj Drogi Rodzicu, jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy lub jej ofiarą stało się twoje dziecko - nie jesteś sam, zgłoś problem u pedagoga szkolnego, wychowawcy klasy oraz skorzystaj ze stron internetowych:
•     www.helpline.org.pl,
•    www.sieciaki.pl,
•    www.saferinternet.pl,
•    www.dyzurnet.pl,
które pomogą Wam w rozwiązaniu problemów i ochronią Twoje dziecko przed niebezpieczeństwami, jakie niesie za sobą sieć.
- Matylda Wojciechowska