BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA

Zakończył się październik, czyli miesiąc bibliotek szkolnych, który w tym roku szkolnym przebiegał pod hasłem - Baśnie i legendy z całego świata

Z tej okazji klasa trzecia zrealizowała cykl spotkań, w trakcie których poznała wybrane baśnie i legendy świata. Najpierw uczniowie zapoznali się z „Legendami Indian kanadyjskich”, które spisała Ella Elizabeth Clark. Ciekawa okazała się tu legenda o duchu kukurydzy i totemach Indian. Nauczyciel bibliotekarz opowiedział uczniom o Indianach, ich kulturze, obyczajach i wierzeniach a opowieści wzbogaciły slajdy, które przedstawiały wioski Indian, ich stroje i codzienne życie. Ciekawość uczniów wzbudziły oryginalne imiona Indian- Pędząca Chmura czy Blada Twarz. Na zakończenie tego spotkania uczniowie tworzyli swoje własne kolorowe totemy indiańskie. Kolejne spotkanie dotyczyło „Baśni fińskich” Raula Roine. I tym razem nauczyciel bibliotekarz opowiedział uczniom co nieco o Finlandii i pokazał slajdy przedstawiające fińskie krajobrazy, wspomniane zostały też Muminki- najbardziej znana bajka fińska. Dzieciom najbardziej spodobała się baśń o „Czarodziejskim pierścieniu”, którą zilustrowały. Trzecie spotkanie z tego cyklu dotyczyło „Najpiękniejszych legend polskich”. Dzieci wybrały legendę o „Toruńskich piernikach”. Najpierw dowiedziały się, gdzie leży Toruń i co ciekawego można w nim zwiedzić. Po wysłuchaniu legendy uczniowie rysowali pierniki, które wraz z indiańskimi totemami ozdobiły klasową gazetkę.

Dorota Klekocka