MEGA MISJA – ZŁAPIEMY PSOTNIKA – PRAWDA CZY FAŁSZ?

29 września 2020r. Dzisiejsze zajęcia w świetlicy porannej z projektu Mega Misja potwierdziły, że nie wszystko, co podają media, musi być prawdą, ale też media mogą posłużyć do weryfikacji zdobytej wiedzy.

Celem zajęć było nauczenie się odróżniania informacji wiarygodnych od niewiarygodnych. Dzieci podawały przykłady wiadomości i opinii przekazywanych nam przez inne osoby bezpośrednio lub media (radio, telewizja, gazeta, internet).

Nasza Wesoła Drużyna wskazała, że informacji wiarygodnych doszukać się można w bibliotece, dowiedzieć wiele z książek, od rodziców, od nauczycieli. Padło również stwierdzenie, że od Julki i Kuby- bohaterów naszej MegaMisji, którzy usiłują złapać Psotnika. Dzieci uznały też, że należy weryfikować informacje od kolegów, z internetu i telewizji oraz, że warto zadawać pytania: Czy to prawda, że? Czy pomożesz mi sprawdzić informację o…? Gdzie można znaleźć informację na temat? itp.

Po podsumowaniu tej dyskusji, przeczytaliśmy wiarygodną wybraną książkę o wulkanach, odkrytą w szkolnej bibliotece. Znaleźliśmy w niej prawdziwe informacje, do tego obejrzeliśmy zastygniętą lawę. Chętne dzieci wykonały również prace plastyczne.

Justyna Smagieł