EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

26 września 2019, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Tym razem każda z klas IV-VIII zaprezentowała jeden kraj europejski, który uprzednio wylosowany był przez klasowych gospodarzy.

Do głównych zadań należało przygotowanie części artystycznej, w skład której wchodziło przedstawienie dialogów i piosenek w językach obcych oraz tańców narodowych. Dzieci i młodzież prezentując swoje talenty językowe i artystyczne zachwyciły i rozbawiły całe audytorium. Nie zabrakło greckiej zorby, czeskiego „Jożina z Bażin”, włoskiej „Felicita”, angielskiej „Bad guy”, francuskiej „Bonjour”, a także dialogów po hiszpańsku, francusku i angielsku. Całość zamknęła niemiecka piosenka o nauce języków obcych pt. „Fremdspachenlied”. Nasi uczniowie wykazali mnóstwo weny twórczej, przebierając się i prezentując stroje narodowe.

Jednakże nasza impreza nie ograniczyłą się wyłącznie do części artystycznej. Każda z klas przygotowała stoiska z narodowymi potrawami, które udekorowane były barwami i pamiątkami, nawiązującymi do symboliki danego państwa.

Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły mogli degustować m.in.: czeskie knedliki ze śliwkami, grecką chałwę i oliwki, hiszpańską paellę, angielskie tosty i naleśniki. Dużym powodzeniem cieszyła się też włoska pizza i tiramisu oraz francuskie bagietki i rogaliki, a także niemiecka Kartoffelsalat.

Cała impreza dostarczyła nam dużo wrażeń, śmiechu i zintegrowała całe środowisko szkolne. Dzięki takim wydarzeniem dzieci i młodzież mają większą motywację do nauki języków obcych, poznawania innych kultur i obyczajów. Stają się bardziej otwarte i śmiałe.

Serdecznie dziękujemy panu Leszkowi Piotrowiczowi za wsparcie techniczne, a rodzicom naszych uczniów oraz wychowawcom klas IV-VIII za ogromną pomoc w przygotowaniu Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Justyna Smagieł

Katarzyna Szczepanik