PROJEKT ETNOGRAFICZNY - TUTEJSI

14 grudnia 2018r nasi uczniowie wzięli udział w konferencji naukowej „Młody badacz tradycji kulturowych Pomorza Zachodniego”, która była podsumowaniem naszej czteromiesięcznej pracy przy projekcie etnograficznym ,,Tutejsi – tradycje kulturowe Pomorza Zachodniego".

Badania nasze miały na celu przeprowadzenie przez młodzież badań etnograficznych w terenie m.in. udokumentowanie elementów dziedzictwa kulturowego (muzyka, obrzędy, rękodzieło, relacje mieszkańców, itp.), jakie odnajdą w swojej najbliższej okolicy. Uczestnicy projektu wykorzystali do tego różne techniki multimedialne. Zebrali dane, takie jak wywiady, dokumentacja filmowa i fotograficzna. Realizatorami naszego projektu byli (wymieniając od najmłodszych):  Martyna Leśniewska, Julia Kwiatkowska, Marta Grabowska, Michalina Fira, Iga Sterna, Mateusz Niedziałek, Kamil Łaba, Dominika Gilich, Martyna Kwiatkowska, Nikola Szczuka,  Mariusz Łowiecki, Aleksandra Hryniewicz, Natalia Szambelan, Olimpia Nastula oraz Julia Matwiejczyk.

Podczas naszych poszukiwań przejrzeliśmy kroniki biblioteki, SHR-u, harcerstwa, straży pożarnej, szkoły, klubu sportowego.  Przeprowadziliśmy wywiady wysłuchując historii rodzin mieszkających w naszej gminie z : Zofią Kuzio, Antonim Niedziałkiem, Jadwigą Sadłowską, Lubomirą Hałuszką, Jolantą Kostecką, Janiną i Ryszardem Smagieł, Wandą i Józefem Kamyk, Edytą i Waldemarem Girczys, Aliną Fiedorowicz, Renatą Łowiecką, Janem Lachem, Józefem Kuklińskim, Romanem Gadomskim, Zofią Moskalczyk, Danutą Szatan, Zbigniewem Sadłowskim, Jackiem Machałą, Janem Rodakiem, Agnieszką Hryniewicz, ale również wywiady z grupami tj: Kręgiem Biblijnym ze Starych Bielic oraz przedstawicielami Zespołu Ludowego Polna Grusza.

Niestety, niektórzy odmówili nam wywiadu z różnych powodów. Czasami osobistych, czasami nieufności, a czasami braku chęci do publicznych wystąpień.

Wybierając osoby do wywiadów, szukaliśmy działaczy z naszej gminy. Osób, które są związane są z tradycjami, jak chociażby wyplatanie wieńców dożynkowych, malowanie jaj wielkanocnych, czy działającymi w strefie kultury. Zależało nam również na zebraniu informacji o historiach rodzin. Przecież wszyscy wiemy, że nasza gmina jest wielokulturowa, mieszkają tutaj ludzie z Polski Centralnej, Polski Południowej, ale i o pochodzeniu niemieckim czy ukraińskim. Te nasze kultury się przeplatają i to może właśnie dlatego, tak trudno nam się utożsamiać z tym miejscem. Chociaż od zakończenia wojny minęły już 73 lata, to jednak ciężko jest w części Zachodniego Pomorza odnaleźć swoiste tradycje kulturowe. Większość naszych tradycji jest „zapożyczona”. Brakuje nam naszej ludowej muzyki, śpiewów, stroju. Warto pomyśleć i spróbować tworzyć kulturę naszego miejsca.

Może to już czas żeby  pomyśleć o kształtowaniu tożsamości na Ziemiach Zachodnich i w naszej gminie?

Zebrane wyniki mieliśmy okazję zaprezentować na konferencji naukowej, na którą przybyło blisko 230 osób z 15 szkół naszego województwa. Wyniki naszych badań zostaną opublikowane na stronie internetowej, która zostanie stworzona przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. To tam zostaną umieszczone ważniejsze informacje o tradycjach kulturowych we wszystkich gminach województwa zachodniopomorskiego. Projekt jest wykonywany pod patronatem Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego przy współpracy z Ośrodkiem Pamięci i Przyszłości we Wrocławiu, Uniwersytetem Szczecińskim, PAN Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali w odszukiwaniu naszych tradycji, szczególnie tym osobom które przeprowadziły z nami wywiad i chciały się podzielić swoją historią.

Koordynatorki projektu:

Roksana Kaczmarek – Cichosz, Iwona Retecka

 


Szkoła Podstawowa im. kpt. Wł. Wysockiego w Biesiekierzu; Designed by: joomla templates vps Valid XHTML and CSS.