TORUŃ-ŚWIATOWA STOLICA PIERNIKÓW

16 maja 2017 r. klasy: IV, V i VI wraz z opiekunami wyruszyły z Biesiekierza do Torunia na wycieczkę pełną przygód. Uczniowie mieli okazję zwiedzić stare miasto, zobaczyć piękne gotyckie budynki, kościoły, Krzywą Wieżę i pomnik Mikołaja Kopernika.

Dzieci głaskały na szczęście charakterystyczne dla Torunia „złote” figurki psa, osiołka i żab przy pomniku Flisaka.

Pani Anna- licencjonowany przewodnik po Toruniu i pan Sławek-pilot naszej wycieczki opowiadali wiele ciekawych historii i opowieści na temat tego uroczego miasta. Zaprowadzili nas też do Domu Mikołaja Kopernika, który cały zwiedziliśmy oraz do Muzeum Żywego Piernika. W owym muzeum uczestniczyliśmy w warsztatach piernikarskich. Poznaliśmy historię tego specyficznego dla Torunia wypieku. Mieliśmy okazję wyrabiać ciasto, wybrać ciekawe formy, upiec pierniki i udekorować je kolorowym lukrem.

Następnie udaliśmy się na obiad oraz do Planetarium na seans „Mój przyjaciel Niko”. Film oglądaliśmy w pozycji półleżącej, bo wyświetlony został „na kopule” tego specyficznego budynku. Dotyczył on dzieciństwa i kolejnych etapów życia Mikołaja Kopernika, a także gwiazd, planet i innych ciał niebieskich. Planetarium wywarło na nas ogromne wrażenie.

W końcu pod wieczór przyszedł czas na zakup pamiątek, pierników i… delektowanie się pysznymi lodami na starówce. Nie zabrakło też niezapomnianego spaceru nad Wisłą, skąd już tylko kilka kroków dzieliło nas od autokaru. W drodze powrotnej nie obyło się bez wesołych piosenek, śpiewanych przez dzieci w autokarze, konkursu wiedzy o Toruniu z nagrodami oraz kolejnego seansu filmowego „Madagaskar”, który obejrzeliśmy dzięki uprzejmości pana kierowcy.

Cała wycieczka była bardzo udana dzięki pięknej pogodzie, dobremu zachowaniu dzieci, a także radosnej atmosferze. Nasi uczniowie już dopytują o kolejne wyjazdy :-)

Opiekunowie: J. Smagieł, A. Ławrynowicz, K. Szczepanik