POZNAJEMY PRZYRODĘ WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI

W dniu 6 marca nasi uczniowie uczestniczyli w szczególnych zajęciach edukacyjnych w Wolińskim Parku Narodowym w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM w Grodnie k. Międzyzdrojów.

Uczniowie spacerując po parku mogli obserwować przyrodę, poznać piękno tego miejsca. W trakcie spaceru, Pani przewodnik organizowała gry i zabawy angażujące wszystkie zmysły. Zadania przygotowane przez przewodnika miały uzmysłowić, jak możemy odbierać przyrodę.

Angażowaliśmy:

słuch - identyfikując odgłosy słyszalne w parku,

wzrok – obserwując przyrodę oczami małych zwierząt i owadów mieszkających w parku,

dotyk – identyfikując drzewa po dotyku ich kory, gałązek, cech szczególnych - mając przepaski na oczach,

węch – tworzyliśmy leśne zapachy.

Wracając do ośrodka na drugą część zajęć napotkaliśmy na naszej ścieżce lochę dzika z małymi warchlakami – było to niezwykłe, bardzo bliskie spotkanie. Zdjęcia wyraźnie pokazują jak blisko przechodziliśmy obok dzikich zwierząt, które były w stosunku do nas bardzo łagodne.

Czas jaki spędziliśmy w laboratorium dostarczył nam kolejnych ekscytujących wrażeń. Obsługa mikroskopu przebiegała bardzo sprawnie, okazało się że wyszukiwanie obrazu pod mikroskopem nie sprawiało nikomu problemu. Dodatkowy atutem zajęć był fakt, iż każdy mógł swój obraz zapisać na dysku komputera – niektóre piękne okazy zostały również uwiecznione na zdjęciach.

Na zakończenie, każdy uczestnik otrzymał dyplom „Młodego badacza przyrody”, a szkoła otrzymała 15 nowoczesnych lup do wykorzystania w pracowni przyrodniczej. To były zajęcia pełne wrażeń i nowych doznań – to była zupełnie inna lekcja przyrody.

Koordynator projektu: Roksana Kaczmarek – Cichosz

Opiekun: Małgorzata Rzeszutek