Morska przygoda początek ma zawsze gdzieś na lądzie

10 czerwca 2016 roku klasa trzecia i czwarta odbyły podróż poznając głębiny Bałtyku w Parku Rekreacyjno - Edukacyjnym w Sarbsku.

Przez cały dzień dzieci uczestniczyły w niezwykle atrakcyjnych zajęciach. Lekcje odbywały się w Sali Błękitnej Szkoły. Podczas nich uczniowie poznali florę i faunę Morza Bałtyckiego. Omawiane były zagrożenia dla środowiska morskiego - uczniowie wcielali się w rolę ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska uświadamiając sobie, że wiele zależy od nich samych i czasem proste rozwiązania mogą wpłynąć na jakość życia na całej planecie. Dzieci poznały także zawód rybaka, który wpisał się w tradycję i sposób życia mieszkańców obszaru Pradoliny Łeby-Redy. Tajniki jego pracy, omówione zostały właśnie podczas tych zajęć. Uczniowie poznali narzędzia, rytm pracy - zgodny ze zmieniającymi się porami roku, obowiązki członków rybackiej rodziny, a nawet przesądy wróżące pomyślny połów czy sprzyjającą pogodę. Lekcje przeplatały się z zajęciami praktycznymi podczas których pani Marzenka - edukator naszej grupy oprowadzała nas po całym parku pokazując makiety zwierząt morskich w ich naturalnych rozmiarach, latarnie morskie polskiego wybrzeża w miniaturze, muzeum marynistyczne czy woliery z ptakami. Największe jednak wrażenie wywołały żywe zwierzęta: foki szare, pospolite, uchatki kalifornijskie i kotiki południowoamerykańskie, które obserwowaliśmy podczas karmienia. Był także czas za zwiedzanie wraku na wspak, czy okrętu Wodnik. Szeroki uśmiech na twarzach dzieci wywołało spotkanie z wielorybem Błękitkiem w interaktywnym show, podczas którego ten olbrzymi ssak opowiadał o swojej rodzinie ucząc i bawiąc. Na zakończenie dnia udaliśmy się do Wirtualnego Oceanarium Prehistorycznego 3D, gdzie cofnęliśmy się o 150 mln lat, poznając podwodne olbrzymy z minionych epok. Po takiej dawce informacji i aktywnego uczestnictwa każdy uczeń zasłużył na miano Młodego Przyrodnika Morskiego na dowód czego każdy otrzymał dyplom.

Dzień zakończyliśmy zakupem morskich pamiątek.

Zajęcia obaliły stereotyp szarego i nieciekawego Bałtyku przedstawiając dzieciom jego bioróżnorodność. Spotkanie z mieszkańcami naszego morza odkryło tajemnice świata podwodnego i sprawi, że nawet na kroplę słonej wody dzieci będą patrzeć w inny sposób.

Dziękuję pani Marzenie za gościnę, opiekę i ciekawe zajęcia w Sea Parku, firmie HEN i panu Tomaszowi za bezpieczny i komfortowy transport oraz paniom Justynie Smagieł i Małgorzacie Rzeszutek za pomoc i wsparcie.

Joanna Lessnau
organizator wycieczki